Paulina Ziemak z medycznej klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu została laureatką XXI Olimpiady „Wiedzy o żywieniu i żywności”, która trwała w dn. 23-25 marca 2017r. w Szczecinie. Ważność tego wydarzenia podkreśliła obecność wiceministra edukacji, Macieja Kopeć- Podsekretarza Stanu w MEN, który pogratulował olimpijczykom sukcesów oraz wyraził wdzięczność nauczycielom przygotowującym uczniów do udziału w konkursie.

Komitet Główny zakwalifikował do finałowych zawodów 65 osób z 60 szkół, w tym 25 uczniów z technikum. Tematyką wiodącą XXI edycji olimpiady były „Produkty zbożowe – technologia i rola w żywieniu”.- czytamy na stronie men.gov.pl.

Zadaniem uczniów było opracowanie projektu związanego z produkcją gastronomiczną, planowaniem i oceną żywienia oraz/ lub obsługą konsumenta. Projekt miał charakter zawodowy, podobny do tego, który zdają uczniowie techników po zakończeniu edukacji. Oprócz opracowania diety, wyliczenia zapotrzebowania kalorycznego i składników odżywczych wymogiem konkursu było stworzenie technologii produkcji czterech potraw.
Spośród prawie 6,5 tys. uczniów z ponad 430 szkół ponadgimnazjalnych z różnych stron Polski, jacy wzięli udział w pierwszym etapie, czyli szkolnym Olimpiady Paulina Ziemak z II LO w Elblągu dotarła aż do jej centralnego finału. Udało mi się zająć drugie miejsce w Polsce oraz zdobyć nagrodę za najlepiej opracowany projekt wśród licealistów, z czego jestem ogromnie dumna- opowiada.

- Ile czasu zajęły Ci przygotowania i co obejmowały?
Paulina Ziemak: Naukę rozpoczęłam w ubiegłym roku, ale w ciągu dwóch ostatnich miesięcy musiałam zaznajomić się z materiałem obowiązującym w Technikum Gastronomicznym i przyswoić wiedzę z podręczników do kształcenia zawodu w kategorii Kucharz, Piekarz, Technik Organizacji żywienia i Usług gastronomicznych.
- Tytuł laureata wiąże się z wieloma nagrodami, w tym z otrzymaniem indeksu wyższej szkoły? Jakiej?
Paulina Ziemak: Nagrody rzeczowe przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Wygrałam laptopa, dwa czytniki e-booków, słuchawki bezprzewodowe, książki i wiele innych drobiazgów. Co jednak najcenniejsze dla mnie, to gwarancja miejsca na kierunek medyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Marzenia się spełniają! Oczywiście, jeśli się im pomoże…. Do tej pory nie mogę w to uwierzyć!!!

Paulina nie kryje wdzięczności za wsparcie szkoły i opiekunki- Hanny Pietras, nauczycielki biologii w II LO. Pani Profesor okazywała mi pomoc, kiedy tylko jej potrzebowałam na każdym etapie olimpiady. Jej doświadczenie i spokój udzieliły się również mi. A Hanna Pietras opowiada o Paulinie jako zdolnej, pracowitej i bardzo odpowiedzialnej osobie.
Paulina Ziemak i jej nauczycielka Hanna Pietras to zgrana drużyna, bo łączy je pasja. Zamiłowaniem i chęcią do zdobywania wiedzy trzeba umieć zarażać, a te przekuwają się na sukcesy. Uznanie dla II LO, szkoły talentów, pasjonatów, ludzi otwartych na rozwój i współpracę z młodzieżą! Warto szukać wyzwania, starać się im sprostać. Wkrótce matura, a Paulina Ziemak przystąpi do niej chyba bez większego stresu… Gratulacje!

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki