30 listopada 2018r. Klasa 3c LO wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Biologii i Biotechnologii UW-M w Olsztynie.

Zajęcia w Katedrze Botaniki i Ochrony Przyrody pt. „Jak funkcjonuje roślina?“ poprowadzili dla nas dr Anna Źróbek-Sokolnik oraz dr Grzegorz Fiedorowicz. Były to ćwiczenia mikroskopowe, na których uczniowie samodzielnie, ale pod okiem niezwykle życzliwych naukowców, wykonywali i obserwowali preparaty tkanek i organów roślinnych.

Na kolejnych zajęciach w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt dr Grzegorz Panasiewicz wygłosił wykład nt „Metody sekwencjonowania DNA“, z którego poznaliśmy historyczne oraz współczesne metody analizowania DNA. Dowiedziliśmy się o niezwyle dynamicznym postępie badań w tej dziedzinie, m.in. o tym, że obecne sekwencjonowanie genomu człowieka metodą NGS zajmuje dobę i kosztuje 1 tys. dolarów, a pierwszy program Poznania Ludzkiego Genomu Ludzkiego trwał 15 lat i kosztował 3 mld dolarów.

Po wykładzie Pan dr Panasiewicz przeprowadził warszaty pt. „Jak czytać DNA?“. Były to zajęcia, w czasie których uczniowie samodzielnie analizowali wyniki badań elektroforetycznych genomu zwierząt, a następnie weryfikowali je w Internecie w międzynarodowej bazie genetycznej NCBI (ncbi.nlm.nih.gov).

Niezwyłe spotkanie z nauką zorganizował dla naszych uczniów Pan dr Grzegorz Fiedorowicz, który jest koordynatorem programu na UWM „Przyjedź do nas na warsztaty“ oraz „Wypożycz naukowca do szkoły“.

 

Serdecznie dziekujemy!!!

 

Opracowała: Hanna Pietras