W październiku jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Komputera, czyli cykliczna inicjatywa edukacyjna skierowana do milionów użytkowników komputerów i internautów w całej Polsce. a 12 października na trwale zapisał się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń jako dzień promocji bezpieczeństwa sieciowego i komputerowego.
Głównym celem projektu, który rozpoczął się w 2004 roku, jest dotarcie z informacjami na temat sposobów zapobiegania utracie danych ze sprzętu jak i zagrożeniom płynącym z sieci (wirusom, robakom, włamaniom hakerskim itp.) do jak najszerszej grupy odbiorców, zarówno z firm i organizacji, jak i użytkowników domowych oraz uświadomienie im czyhających zagrożeń.

To doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim użytkownikom komputerów, urządzeń mobilnych i Internetu o tym, jak wiele zagrożeń może na nich czyhać oraz o tym, jak w prosty sposób mogą ich uniknąć.
Obecnie chyba nie wyobrażamy sobie korzystania z komputera bez dostępu do sieci, dlatego z okazji dzisiejszego „święta” chcielibyśmy przypomnieć Wam, jak zadbać o bezpieczeństwo (swoje i swoich danych) podczas codziennego korzystania z komputera i, rzecz jasna, Internetu.


Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu:


- Zawsze aktualizuj system i kluczowe oprogramowanie
- Korzystaj z antywirusa i dbaj o to, by jego baza była aktualna
- Twórz kopie zapasowe (stare porzekadło mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy je tworzą i na tych, którzy będą je tworzyli)
- Używaj mocnych haseł (z małymi i wielkimi literami, cyframi i znakami specjalnymi)
- Używaj różnych haseł na różnych stronach
- Loguj się tylko z zaufanego urządzenia i w zaufanej sieci (otwarty hotspot Wi-Fi taki nie jest)
- Zawsze sprawdzaj adres WWW strony, na której się logujesz (i sprawdzaj jej certyfikaty)
- Jeśli to możliwe, korzystaj z weryfikacji dwuetapowej (np. z potwierdzeniem przez SMS)
- Podawaj swoje dane tylko zaufanym witrynom (i tylko gdy jest to konieczne)
- Pamiętaj, aby się wylogować (nawet wtedy, gdy korzystasz ze swojego urządzenia)
- Nie otwieraj załączników z niepewnych wiadomości e-mail (a najlepiej w ogóle ich nie czytaj)

 

Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie chętnie ich wysłuchamy :) piszcie na przygotowanych kartach zawieszonych na drzwiach gabinetów informatycznych.


Nauczyciele informatyki