Są lektury, które w opinii wielu uczniów zasługują na miano arcydzieła. Jedną z nich jest Zbrodnia i kara autorstwa Fiodora Dostojewskiego , która w mistrzowski sposób porusza wiele wątków: psychologiczny, społeczny, filozoficzny i kryminalny. Chcąc utrwalić jej wyjątkową problematykę uczniowie z klasy Ia lo zorganizowali rozprawę sądową bohatera książki- Rodiona Raskolnikowa.
Klasa zamieniła się w salę rozpraw a uczniowie wcielili w postaci sędziego, adwokata i prokuratora. Niektórzy , przybierając personalia konkretnych postaci z lektury, wystąpili w roli świadków .Pojawiły się nawet duchy ofiar Raskolnikowa .Wszystko po to, by stworzyć obiektywny portret psychologiczny zbrodniarza oraz poznać motywacje, które nim kierowały. Chcąc wiarygodnie zaprezentować swoje stanowisko w sprawie, młodzież posługiwała sie językiem i argumentacją bohaterów z książki oraz poddała się zabiegowi charakteryzacji.
Lekcja w sądzie stała się okazją do zaprezentowania się przez uczniów w nietypowej sytuacji, pozwoliła im odkryć swoje prawnicze lub aktorskie predyspozycje . Dzięki rozprawie młodzież utrwaliła również problematykę lektury.

 

Oprac.Anna Piwowarska


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki