W czwartek 28 listopada braliśmy udział w wykładach i warsztatach w ramach projektu Uranium. Swoją obecnością zaszczycił nas dr.inż. Łukasz Gaweł z wydziału chemicznego Politechniki Gdańskiej.
Pierwsza część wydarzenia obejmowała cykl wykładów, które wprowadziły nas w tematykę energii wodorowej. Prof. Łukasz Gaweł omówił właściwości fizyko-chemiczne wodoru, jego rolę w energetyce oraz wyjaśnił, dlaczego wodór jest uznawany za jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii w przyszłości. Wykłady dotyczyły również tematyki magazynowania i transportu wodoru, które są kluczowe dla efektywnego wykorzystania tego surowca w systemach energetycznych.
SCONE
Sieć Współpracy
na rzecz Zrównoważonego Rozwoju
w Południowym Bałtyku
Uczniowie od nowego roku szkolnego będą uczestniczyć w przedsięwzięciu pod nazwą “SCONE - Sieć Współpracy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Południowym Bałtyku”. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk.
We wtorek 11.06.2024 r. odbyły się zajęcia inaugurujące realizację projektu Uranium Z Elbląga na Politechnikę Gdańską - ekologiczne źródła energii i nie tylko. Zajęcia poprowadził profesor PG dr hab. inż. Michał Szociński.
Uczniowie klas 2f, 3e i 3f mieli okazję poznać charakter i kierunki studiów na PG, perspektywy zatrudnienia po studiach oraz priorytetowe obszary badawcze i dydaktyczne uczelni. Szczególnie intrygujące były informacje na temat kierunków korozja oraz technologie wodorowe i elektromobilność. Czekamy na kolejne spotkania i wizyty na uczelni w Gdańsku. W programie takie zagadnienia jak: Biomasa jako źródło energii odnawialnej. Zielona energia uzyskiwana z paneli fotowoltaicznych.; Ogniwa paliwowe zasilane wodorem.; Ochrona środowiska i bezpieczeństwo a korozja obiektów i infrastruktury przemysłowej.
Już drugi rok nasza szkoła realizuje projekt ekologiczny z konkursem „Energetyczne dylematy XXI wieku”. Do udziału w nim zapraszamy uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Wspólnie z nimi uczymy się i bawimy.
Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na konieczność wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (zastąpienie surowców naturalnych nieodnawialnych) do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W ubiegłorocznej edycji konkursu zajmowaliśmy się energią słoneczną, a w tegorocznej energią wiatrową.
W tym roku szkolnym do udziału zgłosiło się 8 szkół podstawowych z terenu Elbląga: SP1, SP8, SP12, SP15, SP16, SP18, SP21 i Zespół Szkół Pijarskich.
Podsumowanie działań projektowych odbyło się w naszej szkole 22 marca 2024 r. Uczestniczyły w nim 4-osobowe drużyny z każdej szkoły, a gościem specjalnym był pan Jakub Budzyński prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW Gdańsk) i jednocześnie absolwent II LO w Elblągu.
Podczas konkursu drużyny miały do wykonania 3 zadania:
Do udziału w 13. edycji Konkursu zgłosiło się, aż 27 szkół z różnych województw, łącznie 225 uczniów z całej Polski. Do I etapu ostatecznie przystąpiło 130 osób. Z kolei w finale o indeks będzie walczyć 12 najlepszych uczestników:
Aleksandra Wiącek
z ZSO nr 10 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdańsku.
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie „Wiem na bank – Indeks na WZiE” , który po raz 13. organizowany jest przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej przy współpracy z partnerem strategicznym - II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.
EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
„Od zarania dziejów robiliśmy wiele rzeczy przy pomocy kamieni, żelaza, papieru czy ołówka. Obecnie żyjemy w innej epoce, w której to kod kształtuje świat. W ramach Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu możliwość odkrycia programowania i dobrej zabawy, z którą się wiąże ta umiejętność. Nauczmy się programowania, aby kształtować naszą przyszłość!”
- Alessandro Bogliolo,
koordynator zespołu ambasadorów Europejskiego Tygodnia Kodowania
„Energetyczne dylematy XXI wieku – energia słoneczna cz.1”
Dobiegł końca projekt ekologiczny (część I), którego organizatorem było II LO w Elblągu. Wszystkim uczniom oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu. Gratulujemy zwycięzcom konkursu, czyli grupie młodzieży z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu! Mamy nadzieję, że w większym gronie spotkamy się w przyszłym roku.
W części I projektu uczestnicy wykonywali następujące zadania:
PLAKAT w technologii komputerowej pt.: „Postaw na Słońce”, promujący wykorzystanie energii słonecznej; plakat należało udostępnić na stronie internetowej i/lub facebook’owej swojej szkoły podstawowej;
W dniach 28.11.2022r. – 05.12.2022r. uczniowie klas II i III uczestniczyli w Treningu zachowań asertywnych z elementami redukcji stresu. Zajęcia prowadzone przez psycholog Ewelinę Molską-Ciepłuch odbywały się w ramach projektu Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki Elbląga. Głównym celem działań jest niwelowanie zagrożeń i ochrona młodzieży przed problemowym używaniem środków psychoaktywnych poprzez stworzenie zespołów uczniów przeszkolonych do podjęcia działań na rzecz lokalnej społeczności.