Cztery dwuosobowe drużyny- przedstawiciele klas pierwszych II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu w przededniu Dnia Niepodległości 2017r. wzięły udział w lekcji patriotyzmu, jaką zorganizował nauczyciel historii Zdzisław Wielgolaski.

Tą lekcją był turniej historyczny, a jego tematem i okazją uczczenie 99 rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości. W klimat uroczystości wprowadziła zebranych prezentacja pokazująca genezę święta. Następnie odbyły się konkursy z wiedzy teoretycznej, czyli konkurs historyczny, konkurs sprawdzający znajomość źródeł ikonograficznych, a także tekstów źródłowych, które były przeplatane konkursem recytatorskim i konkursem piosenek patriotycznych. Wśród tych ostatnich zabrzmiały: Rota, Piechota, ta szara piechota, Pierwsza kadrowa i Przybyli ułani pod okienko. Zmaganiom uczniów towarzyszyła szczególna atmosfera, co wyrażali swoim zaangażowaniem, stylizacją, choreografią, jak też uroczystymi strojami. Podniosłość chwili i dobrą zabawę zwieńczyło wspólne wykonanie piosenki My, pierwsza brygada.
Jury konkursowe oceniło pracę delegatów klasowych bardzo wysoko. Agnieszka Antoniuk- Rumak, wicedyrektor ZSO nr 2, w strukturach którego jest II LO, z dumą podkreśliła: Co roku konkurs jest coraz ciekawszy i trudniejszy, a poziom wiedzy uczniów imponujący. Wartości takie jak ojczyzna i patriotyzm pojawiły się podczas konkursów w bogatej różnorodności. A jeśli mowa o patriotyzmie młodzieży: Patriotyczny znaczy taki, który każe działać wspólnie w imię jednej sprawy. Nasi uczniowie wykazali się takim działaniem i zrobili to radośnie, mądrze i z sercem. To niezwykle cieszy, bo oni będą stanowić o przyszłości naszej ojczyzny.
Zdobywcami nagród dyrektorskich, dyplomów i upominków zostali: klasa I e za zajęcie pierwszego miejsca, klasa I d- za drugie miejsce, klasa I b- trzecie miejsce, klasa I a- czwarte miejsce. To była inna niż wszystkie lekcja historii i patriotyzmu. Obudziła wiele emocji, zaabsorbowała wiele umiejętności, a być może zainspirowała do nowych pasji…

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki