W piatek, 16 lutego 2019r. uczniowie z klasy 1c o profilu biologiczno – chemicznym uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie.
Pierwsze zajęcia - Jak funkcjonuje roślina? poprowadzili dr Anna Źróbek-Sokolnik i dr Grzegorz Fiedorowicz. Celem warsztatów było powiązanie budowy anatomicznej i morfologicznej roślin z ich funkcjonowaniem. Uczniowie samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe i uczestniczyli w doświadczeniach z zakresu funkcjonowania roślin.
Zajęcia kolejne - Przygotowanie materiału biologicznego do badania w transmisyjnym mikroskopie elektronowym (TME) poprowadziła Pani prof. dr hab. Irena Giełwanowska. Celem tych warsztatów było zapoznanie z budową, zasadą działania i z techniką pracy przy mikroskopie elektronowym.
Ostatnie warszaty - Plazmidy bakteryjne – zastosowanie w biotechnologii poprowadziła Pani dr Wioletta Pluskota. W profesjonalnym laboratorium diagnostyki molekularnej uczniowie wyizolowali DNA plazmidowe z bakterii E. coli, przeprowadzili analizę restrykcyjną cząsteczek DNA oraz rozdział uzyskanych fragmentów DNA w żelu agarozowym. Wcześniej wysłuchali wykładu Pani dr Pluskoty na temat cząsteczek DNA służących jako wektory do przenoszenia obcych genów.
Opiekunami na wycieczce były Panie: prof. Małgorzta Sekulska i prof. Hanna Pietras.
Niezwykle ciekawe zajęcia, wnoszące wiele do licealnej edukacji, zorganizował dla naszych uczniów dr Grzegorz Fiedorowicz z UWM w Olsztynie, za seredcznie Panu Doktorowi dziękujemy!