W piątek 9 listopada, obchodziliśmy wyjątkową rocznicę - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna, a także zaproszeni gości. Apel główny - wspólnie odśpiewanie hymnu - swoją obecnością uświetnili Prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski oraz dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Elblągu - Małgorzata Sowicka.

W ciągu całego roku w ramach realizacji programu Rok dla Niepodległej miały miejsce różne działania upamiętniające tak ważne dla Polski wydarzenie. Nasza szkoła dumnie włączyła się w to przedsięwzięcie, którego tematyka miała za zadanie przede wszystkim wzbogacać uczniów w wiedzę historyczną, kształtować ich kluczowe umiejętności społeczne i obywatelskie, rozwijać zdolności twórcze, plastyczne czy też pasje i zainteresowania młodzieży. 

Mogliśmy obejrzeć wystawę "Polskie drogi do niepodległości". Wszystkie prace plastyczne oraz kotyliony, które zdobiły niemalże każdego ucznia i pracownika szkoły zostały wykonane przez samych uczniów. Mieliśmy okazję wysłuchać pieśni legionowych w wykonaniu zespołu LAZARUS, a także uczestniczyć w zakładaniu szkolnego ogrodu dydaktycznego Polskiego Sadu. Wybrane klasy odwiedziły miejsca pamięci narodowej, by pielęgnować dziedzictwo poprzednich pokoleń.
W maju uczniowie Gimnazjum nr 3, a w szczególności klasa 2f oraz dzieci z Przedszkola nr 4 w Elblągu, uroczyście świętowały obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei klasy 3b oraz 2a liceum wzięły udział w konferencji „Świadectwa Niepodległej” zorganizowanej przez WMODN. Młodzież ZSO nr 2 brała również udział w sympozjum "Polskie drogi do niepodległości" zorganizowanym przez I LO w Elblągu. Tradycyjnie uczniowie klas pierwszych zmagali się w finale konkursu wiedzy historycznej bezpośrednio związanym ze świętem Niepodległości
11 listopada obejrzeliśmy przedstawienie uczniowskie pt. Trudności z tematem Niepodległości przygotowane w ciekawej aranżacji pod kierunkiem nauczycieli polonistów. Punktualnie godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy. W tym dniu odbył się również Międzyszkolny Turniej Piłki Siatkowej.
Nasza społeczność włączyła się również w działania pozaszkolne. Wielu uczniów i nauczycieli wzięło udział w V Elbląskim Biegu Niepodległości oraz w biciu rekordu na jak największa liczbę osób śpiewających Rotę – taki cel postawili sobie organizatorzy miejskich uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Mamy nadzieję, że wszystkie podjęte działania spowodowały, że hasło przewodnie ROK DLA NIEPODLEGŁEJ stało się popularne i zachęciło – nie tylko uczniów- do radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości, ale było przede wszystkim niesamowitą lekcją historii mającą na celu przypomnienie niełatwych dziejów naszej Ojczyzny.
Oprac. M. Rydelek


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki