11 października 2019 uczniowie klasy 2b,d i f wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Drogą więźnia”, które zostały przeprowadzone na terenie nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Głównym założeniem warsztatów było włączenie do świadomości młodzieży indywidualnych historii Polaków, a także budowanie ich wrażliwości społecznej.

Byłych więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof żyje jeszcze tylko kilkudziesięciu. Dają oni świadectwo tego, co się tam wydarzyło w latach II wojny światowej. Jedną z takich osób jest absolwent naszej szkoły Pan Piotr Łubieński, który do KL Stutthof trafił pod koniec września 1944 roku, jako żołnierz powstania warszawskiego. Jednak w przeciwieństwie do innych więźniów miał szczęście: przeżył. Uniknął marszu śmierci w siarczysty mróz zimą 1945, nie uniknął za to ewakuacji drogą morską. Tak jak 5 tysięcy innych osób.
Nazistowski niemiecki obóz KL Stutthof powstał 2 września 1939 roku i był pierwszym na ziemiach polskich. W ciągu sześciu kolejnych lat przewinęło się przez niego ponad 100 tysięcy osób 28 narodowości. 63 tysiące nie przeżyło obozowego piekła. Śmierć z rąk nazistów poniosło w nim ponad 60 tysięcy osób.

Oprac. M. Rydelek


Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 za:

Szkoła w chmurze Microsoft

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki